DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

DHA

( ilość produktów: 2 )

Dieta kobiet w okresie ciąży, a następnie w czasie laktacji i karmienia piersią w istotny sposób wpływa na zdrowie oraz rozwój niemowląt i małych dzieci. Jeśli jest uboga w witaminy, te mogą wymagać suplementacji. Dbałość o to, by nie powstały u dziecka niedobory, jest szczególnie ważna w pierwszych latach życia. W tym okresie jego rozwój jest bardzo intensywny. Właśnie dlatego niektórzy lekarze rekomendują podawanie niemowlętom i małym dzieciom kwasów DHA, które warunkują prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Czym jest kwas DHA i dlaczego jest taki ważny? Kwas dokozaheksaenowy, czyli w skrócie DHA, należy to tzw. dobrych tłuszczów, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Jego obecność jest niezwykle istotna w organizmie każdego człowieka, jednak szczególnie ważne jest, by był dostarczany dziecku jeszcze w okresie życia płodowego oraz w pierwszych latach po narodzeniu. Odgrywa wtedy ważną rolę w rozwoju mózgu i całego układu nerwowego, a także w prawidłowej budowie siatkówki oka. A ponieważ rozwój ośrodkowego układu nerwowego jest najszybszy w okresie płodowym, niemowlęcym i wczesnodziecięcym, to kwasy DHA dla niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży są bardzo ważne.

Kwas dokozaheksaenowy pełni w organizmie człowieka także inne, istotne funkcje. Między innymi wspiera przepływ bodźców nerwowych, w tym neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina. Te z kolei odpowiadają za dobre samopoczucie, a więc są bardzo ważne w zapobieganiu wahaniom nastroju. Jakie znaczenie ma to dla najmłodszych? Okazuje się, że kwasy DHA w końcowym okresie ciąży odpowiadają za przygotowanie organizmu płodu do prawidłowego odbierania i przetwarzania bodźców.

Warto pamiętać, że kwas DHA nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i powinien być dostarczany wraz z pożywieniem. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń pracy mózgu oraz kłopotów z widzeniem. W Polsce takie ryzyko jest szczególnie duże, ponieważ spożycie ryb, które naturalnie zawierają ten związek, jest bardzo niskie. Dlatego kwasy DHA dla dzieci są rekomendowane przez Towarzystwo Pediatryczne w przypadku nieodpowiedniej ilości tego składnika w spożywanych pokarmach. Uboga w witaminy i minerały dieta może wymagać suplementacji przez okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa.

DHA dla niemowląt można podawać już po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia życia. Dawkę, jaką powinno przyjmować dziecko, może ustalić lekarz. W Oleofarm dostępny jest preparat dwusładnikowy, w którym kwas DHA dla niemowląt został połączony z witaminą D3. Pozwala to na jednoczesną suplementację obu składników. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że preparat przeznaczony dla najmłodszych niemowląt zawiera witaminę D3 w dawce 400 j.m. na dobę, natomiast dla dzieci w wieku od 6. do 12. miesiąca życia jej podaż może zostać zwiększona do 600 j.m. na dobę, chyba że stosowana dieta pokrywa częściowe na nią zapotrzebowanie i rozszerzenie nie jest konieczne.

Kwasy DHA dla dzieci i niemowląt dostępne są w formie wygodnej do podania nawet najmłodszych dzieciom, to jest w postaci kapsułek twist-off.

pixel