DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Witamina D i K

( ilość produktów: 7 )

Witaminy pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Warunkują przebieg niezwykle istotnych dla prawidłowego funkcjonowania procesów, dzięki czemu pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Ich niedobory mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i prowadzić do występowania różnych chorób, a nawet śmierci. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania organizmu oraz niedoborów suplementacja.

Dostępne na rynku witaminy i minerały występujące jako suplementy diety mogą występować w postaci preparatów zawierających jeden typ witaminy albo stanowić kompleks dwóch lub więcej witamin. Witamina D + K to częste połączenie, które w aptekach dostępne jest bez recepty. W takim zestawieniu oba związki uzupełniają się wzajemnie, doskonale wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Suplementy witaminy D + K powinny być stosowane między innymi przez osoby szczególnie narażone na złamania kości, czyli między innymi kobiety w okresie menopauzy oraz osoby starsze.

Witaminy D + K pełnią w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, a ich zestawienie w jednym preparacie jest po części związane z charakteryzującymi je cechami wspólnymi. Obie z nich należą do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego zamknięcie w kapsułkach witaminy D + K wraz z odpowiednią ilością tłuszczu (np. wysokolinolenowym olejem z nasion lnu) zapewnia ich odpowiednie wchłanianie i przyswajalność. Poza tym każda z nich odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu oraz leczeniu osteoporozy. Jakie inne znaczenie mają dla organizmu?

Witamina D, która może być syntetyzowana w skórze człowiek pod warunkiem odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne, wymaga suplementacji w okresie jesienno-zimowym. W niektórych przypadkach lekarze zalecają stosowanie suplementu przez cały rok. Odgrywa ważną rolę w profilaktyce przed osteoporozą u osób starszych i krzywicą u dzieci, ale chroni też przed wieloma innymi chorobami. Mówi się o jej znaczeniu plejotropowym, co oznacza wpływ na wiele narządów i układów w organizmie. Wpływa między innymi na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, zębów oraz kości. Wspiera też układ odpornościowy. Jej niedobory mogą objawiać się obniżeniem energii, zmęczeniem oraz bezsennością.

Witamina K również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Wpływa też na prawidłowe krzepnięcie krwi. W ostatnich latach coraz częściej mówi się, że również może mieć plejotropowe znaczenie dla organizmu. A zatem jej niedobór może mieć wielokierunkowe skutki i prowadzić do różnych schorzeń. Jej niedostatki w organizmie prowadzą między innymi do zaburzeń krzepliwości krwi, większej podatności na złamania kości, gorszego gojenia się ran.

Warto pamiętać, że witaminy D + K jako związki rozpuszczalne w tłuszczach nie są usuwane wraz z moczem i potem, ale odkładane w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Szkodliwy natomiast może być zarówno ich niedobór, jak i nadmiar. Dlatego tak ważna jest suplementacja zgodnie z zaleceniami i nieprzekraczanie dopuszczalnych dawek.

Witamina D + K dla dzieci dostępna jest w postaci kropli, kapsułek do wyciskania, aerozolu albo w formie kapsułek do połykania. Natomiast Witamina D + K dla dorosłych zazwyczaj ma postać kapsułek lub aerozolu.

pixel