DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

Darmowa dostawa od 99,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina K2

( ilość produktów: 3 )

Witamina K odgrywa ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pełni wiele istotnych dla naszego zdrowia funkcji. Jakich? Między innymi bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz reguluje gospodarkę wapniową, przez co wpływa na stan naszych kości. W rzeczywistości nie jest to jeden związek, ale grupa organicznych związków chemicznych o podobnej budowie. Witamina K może występować w postaci:

  • Witaminy K1 (filochinon, fitomenadion lub fitonation), która jest związkiem pochodzenia roślinnego. Jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach i odporna na działanie temperatury. Do organizmu człowieka dostarczana jest wraz z pożywieniem (produkty roślinne). Jej przyswajalność szacuje się na poziomie od 30% do 70%.
  • Witaminy K2 (menachinon), która jest substancją produkowaną przez drobnoustroje bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka (w jelicie cienkim, a dokładniej w jelicie czczym i jelicie krętym) i zaliczane do mikroflory jelitowej. Stanowi związek rozpuszczalny w tłuszczach. Dobowe zapotrzebowanie na tę postać witaminy K pokrywane jest też przez odpowiednio zbilansowaną dietę. Wiele źródeł wskazuje, że witamina K2 jest niemal w 100% przyswajalna.
  • Witaminy K3 (menadion), jedna z syntetycznych pochodnych witaminy K, która cechuje się wysoką przyswajalnością i tym, że jest rozpuszczalna w wodzie.

Opisując rolę witaminy K w organizmie człowieka, warto zwrócić uwagę na to, że różne jej formy mogą pełnić różne funkcje. Witamina K1 jest jednym ze składników odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. A witamina K2 ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowych kości, ponieważ uczestniczy w procesie wbudowywania wapnia do tkanki kostnej. Co więcej, zapobiega zwapnieniu tętnic (oczyszcza tętnice z wapnia), a także poprawia pamięć i zapobiega neurodegradacji. Badania naukowe wykazały też jej wpływ na hamowanie rozwoju komórek rakowych w niektórych tkankach i narządach, w tym w: wątrobie, jelicie grubym, płucach oraz szpiku kostnym. Od witaminy K2 uzależnione jest prawidłowe funkcjonowanie osteokalcyny, czyli białka, które odpowiada za równowagę wapniową w organizmie i stymuluje mineralizację kości. Niedobór tej witaminy sprawia, że osteokalcyna może mieć mniejszą zdolność do wiązania wapnia w kościach, co z kolei może prowadzić do osteoporozy i zwiększać ryzyko złamań kości. Do niedoborów mogą przyczyniać się niektóre schorzenia, antybiotykoterapia oraz niedożywienie i nieodpowiednia dieta uboga w zielone warzywa. W celu ich uzupełnienia stosowana jest witamina K2 w kapsułkach.

Należy pamiętać, że witamina K2 występuje pod różnymi postaciami określanymi jako MK4, MK7, MK8 i MK9. Wśród nich najlepiej przyswajalna jest forma MK7, którą pozyskuje się głównie z natto, czyli japońskiego produktu powstającego ze sfermentowanej soi.

Witamina K2, podobnie jak inne witaminy i minerały, dostarczana do organizmu w odpowiedniej ilości warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Stosując suplementację, należy pamiętać, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może być szkodliwy.

pixel