DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Biotyna

( ilość produktów: 3 )

 

 

Biotyna - niezwykle ważna witamina z grupy B

Biotyna, zwana inaczej witaminą B7 lub witaminą H, to niezwykle ważny dla naszego zdrowia związek organiczny, katalizator wielu przemian i istotnych reakcji metabolicznych. Ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, łatwo można doprowadzić do jej niedoboru. Dlatego w razie potrzeby, bądź nawet okresowo profilaktycznie, powinna być suplementowana. Można przyjmować ją w postaci czystej lub w witaminowo-mineralnych kompleksach. Niedobory biotyny zauważymy stosunkowo szybko, gdyż awitaminoza objawia się widocznymi zmianami skórnymi, łuszczeniem skóry, łupieżem, zaczerwienieniem, wypadaniem włosów i zapaleniem spojówek, bólami i mrowieniem mięśni, zanikiem brodawek języka i utratą apetytu, a także ogólnym zmęczeniem, trudnością z koncentracją, rozdrażnieniem, a nawet depresją.

Biotyna - właściwości i działanie witaminy B7

Działanie oraz funkcje biotyny w organizmie są bardzo szerokie - od regulowania metabolizmu i pracy ważnych układów i narządów po poprawę kondycji skóry i włosów. Witamina B7 jest ważnym stabilizatorem glukozy we krwi, a to oznacza, że jest szczególnie istotnym składnikiem diety osób chorych na cukrzycę. Jak wykazały badania, podawanie diabetykom wysokich dawek biotyny na czczo, znacznie obniża poziom glukozy we krwi, nawet u chorych na cukrzycę typu II. Biotyna ma wpływ na optymalizację pracy serca, funkcjonowanie tkanek układu nerwowego, jest wsparciem dla tarczycy i gwarantem rozwoju organizmu, wzrostu tkanek mięśni i szpiku oraz podstawowym budulcem włosów i paznokci.

Witamina piękna - biotyna na włosy i paznokcie

Z uwagi na cenne właściwości przyczyniające się do poprawy kondycji skóry i jej wytworów, biotyna słynie jako remedium na problemy z cerą, nadmierne wypadanie i przedwczesne siwienie włosów czy słabe, łamliwe paznokcie. Zwykle już miesięczna kuracja preparatami z witaminą B7 przynosi widoczne efekty w postaci wyraźnej poprawy wyglądu i samopoczucia. Biotyna ma dobry wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Wzmacnia je od wewnątrz (dzięki zawartości siarki), zwalcza stany zapalne i reguluje działanie gruczołów potowych i łojowych oraz poprawia metabolizm całego naskórka. Ponieważ witaminę H niezwykle trudno jest przedawkować, jeśli zaniepokoi nas wygląd skóry i włosów, warto sięgnąć po preparat, którego podstawowym składnikiem jest biotyna. Cena suplementu zwykle nie jest wysoka, zaś preparat znajdziemy w opakowaniach na minimum dwa miesiące kuracji.

Źródła biotyny w diecie i właściwa suplementacja

Biotyna w dużej mierze jest wytwarzana w jelitach przez bytujące tam bakterie, dlatego jej poważne niedobory są niezwykle rzadkie. Witaminę znajdziemy też w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa strączkowe, orzechy, migdały, drożdże, grzyby, awokado czy banany, oraz zwierzęcego: tuńczyk, mięso indyka, gotowane jaja, wątróbka wołowa, sardynki, owoce morza. Awitaminoza B7, choć nieczęsta, może zagrażać osobom po częstych i długotrwałych antybiotykoterapiach, miłośnikom diety opartej na surowych jajkach, chorym żywionym dojelitowo i dializowanym, cukrzykom i alkoholikom oraz osobom o zbyt wysokich poziomach hormonów sterydowych w organizmie. Do wyrównania bieżących stężeń biotyny wystarczająca będzie dobowa dawka od 30 do 100 ?g (dla osoby dorosłej).

pixel