Witamina E
( ilość produktów: 1 )Witaminy i minerały wpływają na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie, warunkując nasze zdrowie. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zaspokoić zapotrzebowanie na większość potrzebnych organizmowi związków. Dotyczy to również witaminy E, która ze względu na silne właściwości przeciwutleniające nazywana jest często witaminą młodości oraz witaminą płodności. Jej niedobór może wymagać suplementacji. W takim przypadku podawana jest witamina E w kapsułkach.
Warto pamiętać, że witamina E to w rzeczywistości nie jeden związek, ale grupa związków (tokoferoli i tokotrienoli) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może występować pod 8 różnymi postaciami, w tym: alfa-, beta-, gamma- i delta-tokoferolu oraz alfa-, beta-, gamma- i delta-tokotrienolu. Ponieważ ludzki organizm nie potrafi ich syntetyzować, powinny być dostarczane wraz z pożywieniem.
Witamina E uważana jest za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, dzięki czemu znalazła zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Potrafi w naturalny sposób spowalniać proces starzenia się komórek skóry oraz komórek narządów wewnętrznych, co w istotnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zwalczając wolne rodniki, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do ich uszkodzenia albo śmierci. Dzięki temu chroni przed licznymi chorobami, w tym także nowotworami. Ponadto witamina E ma wpływ na zachowanie prawidłowej krzepliwości krwi, funkcje narządu wzroku oraz na wydolność mięśni.
Dlaczego witamina E nazywana jest witaminą płodności? Nazwa wzięła się stąd, że odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży oraz wpływa na żeński układ rozrodczy. Uczestniczy w owulacji i zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Natomiast u mężczyzn wpływa na wytwarzanie nasienia. Wspiera też leczenie męskiej bezpłodności.
Do niedoborów witaminy E może dochodzić przy niektórych schorzeniach, na przykład celiakii i mukowiscydozie albo u osób, u których występują zaburzenia wchłaniania tłuszczu. Objawami niedoboru jest między innymi obniżona odporność, bóle mięśni oraz stawów, apatia, osłabienie, kłopoty z koncentracją, wypadanie włosów, pogorszenie widzenia oraz kruchość naczyń krwionośnych.
Witamina E w kapsułkach pomaga w skutecznym zwalczaniu niedoborów. Stosując suplementację, należy pamiętać, że, choć przedawkowanie witaminy E jest stosunkowo trudne, bo jej nadmiar magazynowany jest w nadnerczach i tkance tłuszczowej, to staje się to możliwe przy nadmiernym i niekontrolowanym przyjmowaniu suplementów. Objawami przedawkowania są między innymi: zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy oraz problemy żołądkowo-jelitowe.
Warto pamiętać także o tym, że zapotrzebowanie na witaminę E jest zależne od wieku oraz od płci. O zwiększonym zapotrzebowaniu możemy mówić u kobiet w ciąży oraz osób starszych. Ważna jest również świadomość, że suplementy zawierające witaminę E mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami (np. lekami przeciwzakrzepowymi). Dlatego jej suplementację warto wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.