CZĘŚĆ PRODUKTÓW CHWILOWO NIEDOSTĘPNA

ZAMÓWIENIA BĘDĄ REALIZOWANE OD 03.04

CZĘŚĆ PRODUKTÓW CHWILOWO NIEDOSTĘPNA

ZAMÓWIENIA BĘDA REALIZOWANE OD 03.04

DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Naturalna recepta na równowagę hormonalną kobiety

( ilość produktów: 4 )

Lignany lniane to związki należące do grupy fitoestrogenów, naturalnych roślinnych związków podobnych w budowie i działaniu do żeńskich estrogenów. Dzięki tej właściwości posiadają zdolność do regulacji poziomu tych hormonów w organizmie kobiet i łagodzenia objawów zarówno ich niedoboru jak i nadmiaru. Jest to bardzo istotne dla zdrowia kobiety, gdyż zaburzenia gospodarki hormonalnej są nie tylko przyczyną przekwitania, ale także wielu poważnych chorób, takich jak: przedwczesna menopauza, endometrioza, czy nowotwory hormonozależne. Dlatego ważne jest aby kobiety w każdym wieku dbały o prawidłowy poziom estrogenów w organizmie.

 

Estrogeny są hormonami płciowymi kształtującymi cechy żeńskie w organizmie kobiety: funkcjonowanie narządów rozrodczych (pracę piersi, macicy, jajników) i rozwój wtórnych cech płciowych (sylwetka, zachowania seksualne). Pod kontrolą estrogenów znajdują się także najważniejsze organy i szlaki metaboliczne: układ sercowo-naczyniowy, metabolizm kwasów tłuszczowych i cholesterolu (obniżają poziom „złego” LDL i podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL we krwi), układ nerwowy (m.in. regulują stany emocjonalne, nastrój, syntezę neurotransmiterów i białek sekrecyjnych), metabolizm kości oraz gospodarka mineralna organizmu (zapewniają odpowiednią wytrzymałość kości, zapobiegają obniżaniu ich gęstości i osteoporozie).

 

Poziom estrogenów w organizmie kobiety zmienia się wraz z wiekiem. U dorosłej zdrowej kobiety w okresie rozrodczym największą ilość estrogenów wydzielają jajniki, tuż przed owulacją oraz w połowie fazy lutealnej cyklu. W czasie trwania ciąży tzw. jednostka płodowo-łożyskowa wytwarza wielokrotnie więcej estrogenów niż jajniki. Niewielkie ilości estrogenów wytwarzane są również przez korę nadnerczy. W trakcie okresu przekwitania (menopauzy), jajniki przestają wytwarzać estrogen, co jest przyczyną wielu fizycznych oraz emocjonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety.

 

Zachwiania poziomu estrogenów, zarówno ich niedobór jak i nadmiar, niosą ze sobą odczuwalne przez kobietę skutki objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia i gorszym samopoczuciem, jak również sprzyjają rozwojowi chorób hormono-zależnych. Stąd też istotne jest, aby przez cale życie kobieta dbała o utrzymanie ich optymalnego poziomu.

 

Lignany lniane są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność regulacji poziomu estrogenów w organizmie. Spełniają rolę „buforu” estrogenowego organizmu. Ze względu na podobieństwo w budowie, komórki reagujące na estrogeny nie odróżniają estrogenów ludzkich od roślinnych lignanów, które konkurują z nimi o miejsca receptorowe  komórkach. Gdy cząsteczka lignanu zajmie miejsce na receptorze, estrogen ludzki nie może się już do niego przyłączyć. Po związaniu, lignany działają na komórki w taki sam sposób jak ludzkie estrogeny, z tą różnicą, że o wiele słabiej. Jest to niezwykle istotna właściwość zarówno w przypadku nadmiaru jak i niedoboru estrogenów w organizmie. Gdy w organizmie jest niedobór estrogenów lignany w łagodny sposób uzupełniają ich ilość – działają w tym przypadku pro-estrogenowo. Natomiast, gdy w organizmie jest nadmiar estrogenów wykazują działanie przeciw-estrogenowe, gdyż przyłączając się do komórek blokują jednocześnie przyłączanie się do nich estrogenów. W ten prosty i łagodny sposób lignany lniane mogą regulować gospodarkę hormonalną kobiet.

 

ZOBACZ SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE LIGNANY LNIANE >> 

 

Zarówno niedobór jak i nadmiar estrogenów może być podłożem poważnych schorzeń. Niedobór estrogenów kojarzony jest zazwyczaj z wiekiem dojrzałym i okresem menopauzy. Zachwianie równowagi hormonalnej w okresie przekwitania powoduje objawy zespołu menopauzalnego, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne poty (zwłaszcza nocne), bezsenność, drażliwość, pobudliwość nerwowa, obniżona koncentracja, bóle głowy, kołatanie serca. Oprócz wyraźnie odczuwalnych przykrych i utrudniających normalne funkcjonowanie objawów, w wyniku stałego niedoboru estrogenów, postępują inne, groźne dla zdrowia nieodczuwalne początkowo zmiany. Jednym z nich są zaburzenia w gospodarce lipidowej. Zwiększa się produkcja cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. "złego"), a tym samym rozwija się miażdżyca. Niedobór estrogenów niekorzystnie wpływa na metabolizm i szybkość przemiany materii. Pogarsza się sprawność fizyczna kobiety. Obniżenie sprawności fizycznej jest konsekwencją niekorzystnych zmian w gospodarce wapniowej wywołanej niedoborem estrogenów - zmniejsza się gęstość tkanki kostnej i może rozwijać się osteoporoza, a ta z kolei sprzyja złamaniom kości.

 

Uzupełnianie diety w preparaty zawierające lignany, nie tylko łagodzi objawy neurowegetatywne występujące w okresie okołomenopauzalnym, ale także chroni przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jest to możliwe dzięki temu, że hamują one rozwój zmian miażdżycowych poprzez zwiększenie syntezy tlenku azotu i hamowanie agregacji płytek krwi. Dodatkowo wpływają na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ryzyko zakrzepów, które są główną przyczyną zawałów i udarów mózgu.

 

Nadmiar estrogenów również jest niebezpieczny i spotykany jest przeważnie u młodych kobiet. Niesie ze sobą groźne dla zdrowia konsekwencje, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym: endometriozy, hormonozależnych nowotworów piersi i macicy. Nadmiar estrogenów powoduje, że komórki będące pod kontrolą tych hormonów otrzymują zbyt silny „sygnał” pobudzający je do rozpoczęcia procesów podziałowych. Lignany lniane, są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność ograniczania aktywności estrogenów w organizmie. Działanie przeciwestrogenowe lignanów lnianych jest bardzo pożądane w profilaktyce oraz leczeniu nowotworów estrogenozależnych u kobiet.

 

Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się na przestrzeni życia, jest wrażliwa na szereg czynników i łatwo o jej rozchwianie. Zaburzenia poziomu estrogenów mogą mieć charakter niedoboru lub nadmiaru i obydwie sytuacje niosą zagrożenie dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć. Lignany lniane, z uwagi na zdolność do regulacji poziomu estrogenów (uzupełniania niedoboru lub hamowania ich nadmiernej aktywności) są nieocenionym uzupełnieniem diety kobiet mających problemy z utrzymaniem prawidłowej gospodarki hormonalnej.

 

dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

 

ZOBACZ PRODUKTY DLA KOBIET W OKRESIE MENOPAUZY: 

 

pixel