DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Naturalna recepta na równowagę hormonalną kobiety

( ilość produktów: 4 )

Lignany lniane to związki należące do grupy fitoestrogenów, naturalnych roślinnych związków podobnych w budowie i działaniu do żeńskich estrogenów. Dzięki tej właściwości posiadają zdolność do regulacji poziomu tych hormonów w organizmie kobiet i łagodzenia objawów zarówno ich niedoboru jak i nadmiaru. Jest to bardzo istotne dla zdrowia kobiety, gdyż zaburzenia gospodarki hormonalnej są nie tylko przyczyną przekwitania, ale także wielu poważnych chorób, takich jak: przedwczesna menopauza, endometrioza, czy nowotwory hormonozależne. Dlatego ważne jest aby kobiety w każdym wieku dbały o prawidłowy poziom estrogenów w organizmie.

 

Estrogeny są hormonami płciowymi kształtującymi cechy żeńskie w organizmie kobiety: funkcjonowanie narządów rozrodczych (pracę piersi, macicy, jajników) i rozwój wtórnych cech płciowych (sylwetka, zachowania seksualne). Pod kontrolą estrogenów znajdują się także najważniejsze organy i szlaki metaboliczne: układ sercowo-naczyniowy, metabolizm kwasów tłuszczowych i cholesterolu (obniżają poziom „złego” LDL i podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL we krwi), układ nerwowy (m.in. regulują stany emocjonalne, nastrój, syntezę neurotransmiterów i białek sekrecyjnych), metabolizm kości oraz gospodarka mineralna organizmu (zapewniają odpowiednią wytrzymałość kości, zapobiegają obniżaniu ich gęstości i osteoporozie).

 

Poziom estrogenów w organizmie kobiety zmienia się wraz z wiekiem. U dorosłej zdrowej kobiety w okresie rozrodczym największą ilość estrogenów wydzielają jajniki, tuż przed owulacją oraz w połowie fazy lutealnej cyklu. W czasie trwania ciąży tzw. jednostka płodowo-łożyskowa wytwarza wielokrotnie więcej estrogenów niż jajniki. Niewielkie ilości estrogenów wytwarzane są również przez korę nadnerczy. W trakcie okresu przekwitania (menopauzy), jajniki przestają wytwarzać estrogen, co jest przyczyną wielu fizycznych oraz emocjonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety.

 

Zachwiania poziomu estrogenów, zarówno ich niedobór jak i nadmiar, niosą ze sobą odczuwalne przez kobietę skutki objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia i gorszym samopoczuciem, jak również sprzyjają rozwojowi chorób hormono-zależnych. Stąd też istotne jest, aby przez cale życie kobieta dbała o utrzymanie ich optymalnego poziomu.

 

Lignany lniane są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność regulacji poziomu estrogenów w organizmie. Spełniają rolę „buforu” estrogenowego organizmu. Ze względu na podobieństwo w budowie, komórki reagujące na estrogeny nie odróżniają estrogenów ludzkich od roślinnych lignanów, które konkurują z nimi o miejsca receptorowe  komórkach. Gdy cząsteczka lignanu zajmie miejsce na receptorze, estrogen ludzki nie może się już do niego przyłączyć. Po związaniu, lignany działają na komórki w taki sam sposób jak ludzkie estrogeny, z tą różnicą, że o wiele słabiej. Jest to niezwykle istotna właściwość zarówno w przypadku nadmiaru jak i niedoboru estrogenów w organizmie. Gdy w organizmie jest niedobór estrogenów lignany w łagodny sposób uzupełniają ich ilość – działają w tym przypadku pro-estrogenowo. Natomiast, gdy w organizmie jest nadmiar estrogenów wykazują działanie przeciw-estrogenowe, gdyż przyłączając się do komórek blokują jednocześnie przyłączanie się do nich estrogenów. W ten prosty i łagodny sposób lignany lniane mogą regulować gospodarkę hormonalną kobiet.

 

ZOBACZ SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE LIGNANY LNIANE >> 

 

Zarówno niedobór jak i nadmiar estrogenów może być podłożem poważnych schorzeń. Niedobór estrogenów kojarzony jest zazwyczaj z wiekiem dojrzałym i okresem menopauzy. Zachwianie równowagi hormonalnej w okresie przekwitania powoduje objawy zespołu menopauzalnego, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne poty (zwłaszcza nocne), bezsenność, drażliwość, pobudliwość nerwowa, obniżona koncentracja, bóle głowy, kołatanie serca. Oprócz wyraźnie odczuwalnych przykrych i utrudniających normalne funkcjonowanie objawów, w wyniku stałego niedoboru estrogenów, postępują inne, groźne dla zdrowia nieodczuwalne początkowo zmiany. Jednym z nich są zaburzenia w gospodarce lipidowej. Zwiększa się produkcja cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. "złego"), a tym samym rozwija się miażdżyca. Niedobór estrogenów niekorzystnie wpływa na metabolizm i szybkość przemiany materii. Pogarsza się sprawność fizyczna kobiety. Obniżenie sprawności fizycznej jest konsekwencją niekorzystnych zmian w gospodarce wapniowej wywołanej niedoborem estrogenów - zmniejsza się gęstość tkanki kostnej i może rozwijać się osteoporoza, a ta z kolei sprzyja złamaniom kości.

 

Uzupełnianie diety w preparaty zawierające lignany, nie tylko łagodzi objawy neurowegetatywne występujące w okresie okołomenopauzalnym, ale także chroni przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jest to możliwe dzięki temu, że hamują one rozwój zmian miażdżycowych poprzez zwiększenie syntezy tlenku azotu i hamowanie agregacji płytek krwi. Dodatkowo wpływają na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ryzyko zakrzepów, które są główną przyczyną zawałów i udarów mózgu.

 

Nadmiar estrogenów również jest niebezpieczny i spotykany jest przeważnie u młodych kobiet. Niesie ze sobą groźne dla zdrowia konsekwencje, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym: endometriozy, hormonozależnych nowotworów piersi i macicy. Nadmiar estrogenów powoduje, że komórki będące pod kontrolą tych hormonów otrzymują zbyt silny „sygnał” pobudzający je do rozpoczęcia procesów podziałowych. Lignany lniane, są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność ograniczania aktywności estrogenów w organizmie. Działanie przeciwestrogenowe lignanów lnianych jest bardzo pożądane w profilaktyce oraz leczeniu nowotworów estrogenozależnych u kobiet.

 

Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się na przestrzeni życia, jest wrażliwa na szereg czynników i łatwo o jej rozchwianie. Zaburzenia poziomu estrogenów mogą mieć charakter niedoboru lub nadmiaru i obydwie sytuacje niosą zagrożenie dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć. Lignany lniane, z uwagi na zdolność do regulacji poziomu estrogenów (uzupełniania niedoboru lub hamowania ich nadmiernej aktywności) są nieocenionym uzupełnieniem diety kobiet mających problemy z utrzymaniem prawidłowej gospodarki hormonalnej.

 

dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

 

ZOBACZ PRODUKTY DLA KOBIET W OKRESIE MENOPAUZY: 

 

pixel