Syrop z lipy - jakie ma właściwości zdrowotne?
Syrop z lipy jest doskonałym źródłem witaminy C i posiada właściwości, które łagodzą kaszel, ból gardła i inne objawy grypopodobne. Syrop lipowy zawiera naturalne związki śluzowe, działające osłaniająco i ochronnie na błony śluzowe. Lipa jest źródłem wielu cennych substancji. Na ich bazie można przygotować różnorodne specyfiki. Najbardziej ceniony jest syrop z lipy wytwarzany z kwiatostanów, który skutecznie pomaga w walce z przeziębieniem. Jakie właściwości ma lipa? Na co jest dobry syrop z kwiatów lipy? Kiedy pić syrop z lipy? Czy lipa może szkodzić?
Syrop z lipy – cenne dla zdrowia właściwości
Syrop z lipy posiada wiele cennych właściwości, pochodzących wprost z natury. Ze względu na działanie i bogactwo składników kwiaty lipy nie mogły pozostać niezauważone przez medycynę naturalną oraz fitoterapię i ziołolecznictwo. Kwiatostany są źródłem wielu cennych substancji, m.in. flawonoidów, które działają napotnie, przeciwgorączkowo, a także korzystnie w obrębie górnych dróg oddechowych. Lipa jest stosowana w stanach przeziębienia i grypy oraz jako środek wspomagający podczas oczyszczania organizmu. Lipa wykazuje właściwości moczopędne i skutecznie usuwa nadmiar wody z organizmu. Co można zrobić z liści lipy? Napar z lipowych liści także sprawdzi się przy przeziębieniu oraz w stanach zapalnych.
Na co jest dobry syrop z lipy?
Syrop z lipy sporządzony z kwiatów i cukru polecany jest na kaszel, z uwagi na działanie wykrztuśnie i wspomagające funkcjonowanie układu oddechowego. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C oraz PP w szybkim tempie zwalcza objawy przeziębienia, oraz doskonale radzi sobie z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu. Kwiaty lipy to surowiec zielarski bogaty we flawonoidy, fitosterole, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy. Kwiaty wykorzystuje się w medycynie naturalnej w postaci ekstraktów i syropu lipowego, a także olejków. Wyciąg z kwiatów jest cenionym specyfikiem w aromaterapii, z którego wytwarza się olejek eteryczny o mocnym, bardzo przyjemnym zapachu. Olejek eteryczny z kwiatów lipy oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy poprzez wyciszanie, a także łagodzi stany pobudzenia nerwowego.
Kiedy zbiera się kwiaty na syrop lipowy?
Lipy zazwyczaj zakwitają wczesnym latem, na przełomie czerwca i lipca. Drzewa gatunku lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) kwitną ok. 2 tygodnie wcześniej niż lipa drobnolistna (Tilia cordata), która rozkwita w lipcu. Zapach obu gatunków jest cenionym specyfikiem w aromaterapii. Kwiaty zbiera się już od początku kwitnienia, jednak w różnych miejscach Polski lipa kwitnie w innym czasie. Najpóźniej miododajne kwiaty cieszą zapachem mieszkańców terenów górzystych, natomiast pierwsze rozkwitają drzewa na terenach miejskich. Do syropu z lipy najlepiej wykorzystywać świeże kwiaty lipy oraz przylistki. Ważne, by zbierać surowiec na terenach wiejskich i leśnych, a nie w miastach. Obecnie najłatwiej zaopatrzyć się w gotowy syrop, który jest wytwarzany z kwiatów podlegających starannej kontroli. Syrop z lipy Oleofarm zawiera 55% proc. wyciągu z kwiatów oraz cukier, bez dodatku wody i sztucznych składników. To sprawdzona i prosta receptura, która jest stosowana w medycynie naturalnej od wielu lat.
Jak stosować syrop z lipy?
Pyszny i zdrowy syrop lipowy najczęściej dodaje się do herbaty lub rozcieńcza z wodą. Bywa stosowany jako dodatek do napojów oraz koktajli. Warto zaopatrzyć się w syrop z lipy na zimę i stosować profilaktycznie, przeciwko przeziębieniom. Smakuje wybornie z gorącymi oraz zimnymi napojami i przypomina smaki dzieciństwa. Syrop z lipy ze względu na dobroczynne właściwości można pić praktycznie przez cały rok. Latem rozcieńczony z wodą sprawdzi się jako dodatek do domowej lemoniady z kostkami lodu i plasterkiem cytryny. Natomiast w sezonie na przeziębienia warto wzmacniać odporność i mieć butelkę z syropem lipowym w domowej apteczce. W razie pierwszych objawów grypopodobnych, od razu warto zastosować odpowiednią dawkę.