LenVitol® - siemię lniane złociste, 450g
- Środek spożywczy
- Wysoka zawartość błonnika pokarmowego
- Źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
- Doskonały dodatek do pieczywa, jogurtów czy past śniadaniowych
LenVitol® Siemię lniane, złociste
Środek spożywczy | Masa netto: 450 g
Siemię lniane brązowe charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego.
Mielone siemię lniane można dodawać także do zup, pieczywa, sosów, płatków śniadaniowych oraz pasty przygotowywanej na bazie oleju lnianego i białego sera. Siemię lniane należy zemleć na świeżo bezpośrednio przed dodaniem do potraw.
Propozycja przygotowania:
1 łyżkę siemienia lnianego zalać 3/4 szklanki ciepłej wody. Odczekać kilka minut często mieszając do uzyskania kleiku. Pić 2-3 razy dziennie. Siemię lniane można przed zalaniem wodą również zemleć. Kleik przygotowany ze zmielonego siemienia lnianego można spożywać z dodatkiem mleka, owoców, jogurtów, czy miodu.
Składniki:
Złociste nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.)
Wartość odżywcza w 100g produktu:
- Wartość energetyczna (energia) – 2129 kJ/515 kcal
- Tłuszcz – 40 g, w tym:
- kwasy tłuszczowe nasycone – 4,0 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 8,1 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 27 g
- Węglowodany – 6,4 g, w tym:
- cukry – 1,6 g
- Błonnik – 22 g
- Białko – 21 g
- Sól – 0,11 g
Przechowywanie:
Przechowywać w temp. pokojowej, w suchym miejscu.
Pochodzenie:
A – UE, B – spoza UE.Siemię lniane złociste ma szereg właściwości prozdrowotnych
Siemię lniane jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a jego właściwości znane są od wielu lat. Po zalaniu wodą nasiona lnu wytwarzają śluz, który ma szerokie działanie prozdrowotne. Przede wszystkim zmniejsza dolegliwości układu pokarmowego. Poprawia trawienie, korzystnie wpływa na wygląd skóry oraz wspiera równowagę hormonalną. Siemię lniane posiada szereg właściwości, dlatego ma zastosowanie lecznicze wspierające w leczeniu wielu chorób przez medycynę konwencjonalną i naturalną.
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, które najczęściej można znaleźć w kategorii z ziołami i zdrowymi, ekologicznymi artykułami spożywczymi. Len brązowy i złocisty jest dostępny m.in. w postaci całych nasion – siemię lniane jako len mielony odtłuszczony oraz w najbardziej skondensowanej formie – olej lniany.
Siemię lniane – właściwości
Siemię lniane posiada właściwości prozdrowotne, które wynikają przede wszystkim z zawartości omega-3, lignanów lnianych i błonnika. Kwasy omega-3 wykazują działanie w obniżaniu ciśnienia tętniczego, niwelują krzepnięcie krwi i wspierają procesy zachodzące w układzie odpornościowym.
Lignany lniane to naturalne związki chemiczne estrogenopodobne obecne w nasionach lnu zwyczajnego. Lignany z siemienia lnianego uznane są za kompatybilne pod względem strukturalnym i funkcjonalnym, z estrogenami. Wykazują zgodność biologiczną z estradiolem, będącym głównym hormonem żeńskim. Lignany z siemienia lnianego to oręż w walce z osteoporozą!
Nasiona lnu w diecie
Szerokie zastosowanie lecznicze siemienia lnianego zawdzięcza się również temu, że jest bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i cynk. Dietetycy polecają spożywanie nasion lnu w różnych postaciach w dietach redukujących nadmiarowe kilogramy. Śluz zawarty w siemieniu lnianym pozwala zapanować nad apetytem i jest wsparciem w spalaniu tłuszczu. Nasiona lnu są również bogate w błonnik pokarmowy. W diecie odchudzającej zalecane jest spożywanie oleju lub siemienia lnianego jako dodatków do innych produktów. Można zastosować olej lniany do twarogu i przygotować bardzo smaczną pastę śniadaniową.
Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego
Nasiona lnu bogate w kwasy omega-3 wykazują działanie wspierające w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Dlatego spożywanie siemienia lnianego powinno znaleźć się w codziennej diecie osób borykających się z chorobami serca, miażdżycą, a także przy schorzeniach typu autoimmunologicznego i osteoporozie. Siemię lniane korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Ponieważ jest cenionym źródłem błonnika pokarmowego, pomaga oczyścić jelita ze złogów. Siemię poprawia ruchy perystaltyczne jelit, skutecznie zapobiega biegunkom lub zaparciom. Regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z wrzodami żołądka.
Warto zaopatrzyć się w siemię lniane, len mielony odtłuszczony oraz olej lniany ze sprawdzonego źródła. Czyste pod względem ekologicznym nasiona posiadają wszystkie właściwości prozdrowotne i wspierające układ pokarmowy.