DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Olej z ostropestu – ochrona, detoks i regeneracja

2022-05-10
Olej z ostropestu – ochrona, detoks i regeneracja

Olej z ostropestu to panaceum na wiele pospolitych dolegliwości, jednak słynie głównie ze swoich właściwości hepatoprotekcyjnych. A to z powodu niezwykle wysokiej zawartości sylimaryny, która sprawia, że specyfik ten jest niemal obowiązkowym suplementem w diecie osób zmagających się z zaburzeniami pracy wątroby i dróg żółciowych, walczących z chorobą alkoholową i na detoksie. To także popularny sprzymierzeniec osób na dietach redukcyjnych i oczyszczających – wzmacniający, oczyszczający, przeciwzapalny, usprawniający przemianę materii i motorykę układu pokarmowego.

Niezwykły olej z całkiem zwyczajnej, popularnej rośliny

Olej z ostropestu tłoczony jest z ziaren rośliny do złudzenia przypominającej pospolity oset, który spotkamy w uprawach na polach, ale i całkiem dziko – na łąkach i polanach. Fioletowe kwiaty i kłujące liście podobne do popularnego chwastu skrywają w sobie niezwykłą moc. I to nie tylko zamkniętą w dojrzałych owocach i ziarnach, ale również zielonych częściach byliny. Ostropest plamisty, gatunek z rodziny astrowatych, spokrewniony z rumiankiem, mniszkiem czy krwawnikiem, znany i ceniony jest w medycynie już od stuleci. Pierwsze wzmianki o leczniczym działaniu ostropestu znajdziemy w pismach Teofrasta z IV wieku p.n.e. oraz w dziełach greckich i rzymskich uczonych z początków naszej ery. 

Wartości odżywcze oleju z nasion ostropestu plamistego

Olej z ostropestu to bogate źródło kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i związków czynnych. Trafimy tu na spore ilości kwasu linolowego, silnego przeciwutleniacza, oraz innych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grup omega-3, -6 i -9. A także znajdziemy fitosterole, flawonoidy, witaminy, garbniki, kwasy organiczne i sole mineralne. Naturalny olej z ostropestu uważa się za jedno z najbogatszych źródeł wysoko przyswajalnej witaminy E oraz sporych ilości witamin C, K, A, D i F. Jednak substancją, która skupia szczególną uwagę jest sylimaryna odpowiedzialna za większość kluczowych, najbardziej korzystnych dla naszego zdrowia, właściwości oleju z nasion ostropestu. 

Sylimaryna z ostropestu – ratunek i wsparcie dla wątroby 

Sylimaryna - kompleks związków flawonoidowych i ligninowych to podstawowy składnik czynny produktów z ostropestu plamistego - cechuje się szerokim spektrum nadzwyczaj korzystnego działania na komórki wątroby. Chroni je przed szkodliwymi czynnikami, wspomaga regenerację i przyspiesza odtruwanie, działa przeciwzapalnie a także redukuje procesy włóknienia. Do tego ma doskonały wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomaga trawienie i odtruwa organizm, zwiększając naszą odporność na trudne warunki środowiskowe. Sylimaryna – zawarta w oleju z ostropestu – dodatkowo obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych. A przy tym, nawet stosowana w wysokich dawkach, jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. 

Olej z ostropestu – działanie prozdrowotne

Oprócz oczywistego wsparcia wątroby i układu pokarmowego olej z ostropestu wykazuje szereg pozytywnych właściwości dla zdrowia całego organizmu. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, usprawniając pracę wielu narządów i układów, w tym moczowego, krążenia i nerwowego. Obniża poziom cukru we krwi, wyrównując glikemię, wspomaga i odżywia komórki mózgu oraz korzystnie oddziałuje na samopoczucie i wzmaga ogólną wydolność organizmu. Szczególnie sprawdzi się po antybiotykoterapii, w trakcie długotrwałych kuracji i w przypadku zatruć (alkoholem, grzybami czy lekami). Przeciwdziała miażdżycy, reguluje pracę nerek i korzystnie wpływa na stan skóry. Ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy E olej z ostropestu cechuje silne działanie antyutleniające. 

Cudowny olej z ostropestu - właściwości kosmetyczne 

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej z ostropestu doskonale nawilża, odżywia i uelastycznia naskórek. Dlatego z powodzeniem może być stosowany jako składnik maści, kremów i maseczek. Równie dobrze, jak na skórze twarzy i ciała, sprawdzi się jako odżywka do włosów czy preparat do olejowania końcówek. Silne właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne czynią z niego świetne remedium na egzemy, oparzenia, trudno gojące się rany i podrażnienia naskórka, również w przebiegu AZS. Stosowany bezpośrednio na skórę zmniejsza rumień, rozjaśnia cerę, wspomaga leczenie trądziku. Doskonale zdaje egzamin jako kosmetyk do cery dojrzałej, skutecznie hamując procesy starzenia skóry, rozświetlając i nadając twarzy blasku. 

Jak właściwie i bezpiecznie stosować olej z ostropestu?

Olej z ostropestu powinien być spożywany wyłącznie na zimno, bezwzględnie nie należy dodawać go do gorących dań ani używać do smażenia. Sprawdzi się zjadany prosto z łyżeczki lub jako składnik sosów do sałatek, dressingów, pieczywa, deserów i koktajli. Z uwagi na silne działanie olej z ostropestu przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia i niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponieważ olej z ostropestu może wpływać na intensywność działania przyjmowanych leków, konieczność suplementacji warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wybierając olej z ostropestu, sięgajmy do dobrych źródeł, jak sprawdzone sklepy medyczne, punkty ze zdrową żywnością i apteki.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel