Kilka sposobów jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu!
Nieodpowiednia dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej – to jedne z najczęstszych przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu. Czasem jednak zdarza się, że nawet osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia i zwracają uwagę na to, co ląduje na ich talerzu, mają problem z cholesterolem. Okazuje się, że duże znaczenie ma tu czynnik genetyczny. Niezależnie od tego, co spowodowało podwyższenie poziomu cholesterolu, warto wdrożyć działania, które pomogą go obniżyć.
Wysoki cholesterol nie tylko przyczynia się do pogorszenia samopoczucia pacjenta, ale może również wywoływać wiele chorób. Nieleczony latami może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie rutynowych badań, które pozwolą określić jego poziom i odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe działania. To z kolei pozwala utrzymać cholesterol na optymalnym poziomie.
Aktywność fizyczna – sprzymierzeniec w walce o zdrowie
Jeśli naturalne metody utrzymania cholesterolu na właściwym poziomie zawodzą, lekarz może zdecydować o rozpoczęciu leczenia środkami farmakologicznymi. Jednak zanim do tego dojdzie, warto spróbować obniżyć jego poziom poprzez zmianę stylu życia, w tym zadbanie o odpowiednią ilość ruchu. Trudno co prawda wyobrazić sobie osoby w podeszłym wieku uprawiające sporty wymagające dużego wysiłku. To mogłoby być nie tylko zaskakujące, ale czasem nawet niebezpieczne dla ich zdrowia. Jednak zbawienny wpływ na poziom cholesterolu mogą mieć również bardziej umiarkowane aktywności jak jazda na rowerze, pływanie czy codzienne spacery.
Zapomnij o używkach
Czynnikami, które zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu, są używki. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów prowadzi często do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu oraz rozwoju miażdżycy. Wyjątek może tutaj stanowić czerwone wino, które spożywane w umiarkowanej ilości do obiadu nie tylko nie szkodzi, ale wręcz może wpływać korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, ze względu na zawarty w nim resweratrol. O wszystkich innych używkach warto zapomnieć i zerwać ze szkodliwym nałogiem.
Zrównoważona, zdrowa dieta nie tylko na cholesterol
Na lipidogram wpływa w dużej mierze to, co ląduje na naszych talerzach. Kaloryczne, ciężkostrawne posiłki nie dość, że dodają nam kilka nadprogramowych kilogramów, to jeszcze mogą przysparzać całkiem sporo problemów zdrowotnych. Dlatego o właściwą dietę i kształtowanie zdrowych przyzwyczajeń żywieniowych warto zadbać zawczasu. Pamiętajmy, że na kaloryczność potraw wpływa nie tylko to, co jemy, ale również to, w jaki sposób przyrządzane są posiłki. Najbardziej niekorzystne z medycznego punktu widzenia jest smażenie. Zdecydowanie lepiej wybierać potrawy gotowane albo duszone. Menu natomiast warto komponować w taki sposób, by znalazły się w nim wartościowe i zdrowe produkty, w tym warzywa i owoce oraz chudy nabiał. Białe pieczywo i makaron warto zastąpić pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. Dobrze jest włączyć do przygotowywania posiłków zioła, bo niektóre z nich mają prozdrowotne właściwości. Przykładem jest siemię lniane złote, które przy regularnym spożywaniu pomaga wyregulować cholesterol poprzez obniżenie frakcji LDL i podwyższenie HDL. Komponując posiłki, nie wolno zapominać o włączeniu do diety lipidów. Wskazane są zwłaszcza oleje roślinne tłoczone na zimno, na przykład LenVitol albo olej konopny.
Inne naturalne metody na optymalny poziom cholesterolu
Poza ogólnym stwierdzeniem o konieczności spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, warto zwrócić uwagę na kilka produktów, które mogą pomóc utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. Wyjątkowy pod tym względem jest czosnek bardziej znany jako naturalny antybiotyk, który pomaga przezwyciężyć przeziębienie i grypę, a nieco mniej jako składnik diety, który pomaga zwalczyć wysoki poziom złego cholesterolu. Można go spożywać w postaci naturalnej lub przyjmować czosnek w kapsułkach. Nieoceniony jest tu również olej z wiesiołka, który charakteryzuje się między innymi wysoką zawartością kwasów wielonienasyconych, w tym kwasu linolowego (LA) oraz kwasu gamma-linolenowego (GLA) należących do rodziny kwasów omega-6. Olej z wiesiołka stosowany w odpowiedniej ilości również pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu oraz chroni przed miażdżycą. Ma też wiele innych zalet. Dzięki zawartości witaminy E chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a dzięki witaminie A pomaga zachować zdrowy wygląd skóry.
Inne naturalne sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu to spożywanie wywaru z liści karczocha albo napoju owsianego. Pomocna może być również kuracja polegająca na piciu naparu z nasion babki płesznik. Takich naturalnych metod jest znacznie więcej. Jedne są powszechnie znane i często stosowane przez osoby, które próbują obniżyć zły cholesterol, zanim zajdzie konieczność leczenia farmakologicznego, o innych pacjenci dowiadują się zwykle od lekarza albo przy okazji lektury tego lub innego artykułu o podobnej tematyce. Niezwykle istotne jest tutaj dopasowanie metod do konkretnego pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza aktywności fizycznej, która musi być dostosowana do wieku i sprawności konkretnej osoby. Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach, pomimo usilnych starań, nie da się uniknąć przyjmowania leków obniżających ciśnienie. O tym, czy należy rozpocząć kurację farmakologiczną, powinien zdecydować lekarz.