DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł

Węgiel aktywny (węgiel aktywowany) – właściwości, zastosowanie i dawkowanie

2022-11-30
Węgiel aktywny (węgiel aktywowany) – właściwości, zastosowanie i dawkowanie

Węgiel aktywny, nazywany również aktywowanym i leczniczym, od lat stosowany jest jako skuteczny środek na biegunkę. Dzięki swoim właściwościom coraz częściej wykorzystywany jest również w kosmetyce, jako składnik produktów do twarzy, ciała, włosów i zębów. Charakterystyczny czarny kolor wyróżnia go na tle innych preparatów, a tym samym budzi zainteresowanie konsumentów. Jak pozyskuje się węgiel aktywny i jakie właściwości można mu przypisać?

Czym jest węgiel aktywny?

Tym, co najczęściej podkreślają zwolennicy węgla aktywnego, jest jego naturalne pochodzenie. Węgiel leczniczy wytwarza się bowiem z takich surowców jak drewno, torf, węgle kopalne czy skorupy orzechów. Najczęściej pozyskuje się go z miazgi drzewnej poddawanej procesowi karbonizacji w 400-800°C. Następnie miazga ta jest aktywowana, co sprawia, że węgiel zyskuje silne właściwości adsorpcyjne. Węgiel aktywny zazwyczaj występuje w postaci czarnego proszku, a produkty lecznicze zwykle dostępne są w formie tabletek lub kapsułek.

Węgiel aktywny – właściwości i zastosowanie

Węgiel leczniczy jest szczególnie ceniony za swoje właściwości adsorpcyjne. Oznacza to, że jest on adsorbentem, który wykazuje zdolność pochłaniania toksyn i zanieczyszczeń – na przykład z układu trawiennego. To właśnie dlatego jest tak skuteczny w leczeniu biegunek, wzdęć i zatruć pokarmowych. Zaburzenia perystaltyki jelit mogą prowadzić do zwiększonej częstotliwości wypróżnień i rozluźnienia konsystencji stolca – dochodzi do tego między innymi wskutek bakteryjnych i wirusowych infekcji jelit. Węgiel leczniczy wiąże w przewodzie pokarmowym niepożądane substancje, takie jak toksyny bakteryjne, trucizny, gazy jelitowe, białko, część leków i czynniki mające wpływ na perystaltykę jelit.

Preparaty zawierające ten składnik mogą być również stosowane w przypadku zatruć niektórymi lekami – wymaga to jednak konsultacji z lekarzem. Jeśli chodzi o zastosowanie w medycynie, węgiel aktywny sprawdza się także na skaleczenia, rany i otarcia, gdyż skutecznie pochłania wysięk z rany, niweluje nieprzyjemny zapach i wiąże endotoksyny bakteryjne.

Węgiel aktywny znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz również w kosmetologii. Dużą popularnością cieszą się pasty do zębów z węglem aktywnym, który ma również działanie wybielające – jest to możliwe dzięki jego zdolności do adsorpcji innych substancji i właściwościom ściernym. Jako składnik past do zębów węgiel koi rany na dziąsłach, a przy tym usuwa przebarwienia z zębów i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Znajdziemy go także w składzie mydeł, szamponów, peelingów i masek do twarzy. Węgiel aktywowany wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i skłonnej do trądziku.

Jak dawkować węgiel aktywny?

Stosując węgiel leczniczy, należy przestrzegać ulotki dołączonej do opakowania. Do detoksykacji organizmu i pozbycia się metali ciężkich stosuje się zazwyczaj 1-2 kapsułki dziennie – już 1 g węgla aktywowanego może pochłonąć 1,8 g chlorku rtęciowego. Węgiel może być również pomocny podczas usuwania z jelit pestycydów zawartych w żywności, na przykład w sałacie, która łatwo kumuluje ołów i kadm.

Ważną informacją jest to, że organizm nie wchłania węgla aktywowanego z przewodu pokarmowego, lecz jest on wydalany z kałem. Po spożyciu suplementu z węglem aktywnym kał może więc zmienić kolor na czarny – jest to zjawisko całkowicie naturalne, którym nie należy się przejmować.

Węgiel aktywny – przeciwwskazania

Choć węgiel leczniczy jest substancją pochodzenia naturalnego, w niektórych przypadkach jego stosowanie jest niewskazane lub powinno być skonsultowane z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób z niedrożnością przewodu pokarmowego, porażeniem perystaltyki jelit czy cierpiących z powodu uporczywych wymiotów. Ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne węgiel leczniczy nie powinien być stosowany z innymi lekami, gdyż może zmniejszać ich działanie – najlepiej przyjmować go 2 godziny przed lub 2 godziny po zażyciu leku. Warto też zauważyć, że węgiel aktywowany przyjmowany w trakcie posiłku ma słabsze działnie. Przed podaniem suplementu z węglem dziecku należy zapoznać się z ulotką, by przekonać się, czy preparat jest przeznaczony dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę, wybierając węgiel aktywny?

Suplementacja węgla aktywnego powinna być przemyślana – warto więc zwrócić uwagę na skład produktów od różnych producentów. Węgiel aktywowany Oleofarm to suplement zawierający węgiel z naturalnych surowców, który wyróżnia się prostym składem, bez niepotrzebnych wypełniaczy. Oprócz samego węgla aktywnego w naszym produkcie znajdują się takie składniki jak celuloza (substancja wypełniająca), hydroksypropylometyloceluloza (składnik otoczki) oraz sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu (substancje przeciwzbrylające). Nasz suplement jest dostępny bez recepty oraz odpowiedni dla wegan i wegetarian, gdyż nie zawiera składników odzwierzęcych.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel