DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

darmowa dostawa od 99 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto stosować witaminę D u dzieci?

2022-04-12
Dlaczego warto stosować witaminę D u dzieci?

Dlaczego warto stosować witaminę D u dzieci?

Zapewnienie wystarczającej ilości witaminy D dzieciom, jest niezbędne, aby ich kości mogły prawidłowo rosnąć a układ odpornościowy mógł skutecznie walczyć z infekcjami. Witamina D powstaje w skórze w wyniku oddziaływania promieni słonecznych oraz spożywana jest z pokarmem. W organizmie witamina D3 jest wytwarzana z 7-dehydrocholesterolu, syntetyzowanego w skórze pod wpływem promieniowania UVB, w wyniku czego powstaje aż 80–100% tej witaminy. W Polsce synteza skórna może być efektywna w słoneczne dni, w okresie od maja do września, pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Jesienią i zimą, kiedy promienie słoneczne nie są ustawione pod takim kątem, że skóra nie wytwarza witaminy D, dobrze jest ją podawać w postaci suplementów diety przeznaczonych dla dzieci. Dzieci, które są otyłe, rzadko wychodzą na zewnątrz lub noszą ubrania zakrywające większość ich skóry, mogą potrzebować suplementów, aby zapewnić im odpowiedni poziom witaminy D przez cały rok. Zwykle wystarczy 15 – 30 min., aby Twoje dziecko wytworzyło w skórze odpowiednią ilość witaminy D, ale nie przejmuj się, jeśli spędza dużo więcej czasu na słońcu, ponieważ nie można przedawkować witaminy D powstałej w skórze. W przypadku przedłużającego się przebywania na słońcu następują procesy rozpadu witaminy D3 i powstają nieaktywne związki, takie jak: lumisterol, suprasterol i tachysterol, zapobiegające jej toksycznemu gromadzeniu się w organizmie. Dieta pokrywa maksymalnie 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę D, która w przyrodzie występuje pod postacią witaminy D2 (ergokalcyferol) oraz witaminy D3 (cholekalcyferol). Ergokalcyferol znajduje się w drożdżach i grzybach, cholekalcyferol natomiast w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: tłuste ryby morskie (łosoś, sardynka, makrela), oleje rybie (tran), jaja, wątróbka oraz w mniejszych ilościach w mięsie czerwonym i drobiowym, a także podrobach i produktach mlecznych.   

Paradoks kremów z filtrami UV?  

Rodzice wiedzą, jak ważne jest, aby chronić skórę dziecka przed niebezpiecznymi oparzeniami słonecznymi, uszkodzeniami skóry i przyszłymi nowotworami skóry, stosując filtry przeciwsłoneczne.  Pamiętajmy jednak, że filtry przeciwsłoneczne mogą zmniejszyć produkcję witaminy D - SPF 8 nawet o 95% a SPF 15 nawet do 99%.  

Co ma zrobić rodzic?  

Zazwyczaj zaleca się rodzicom, aby przed nałożeniem kremu przeciwsłonecznego pozwolili dzieciom na min. 15 min. „kąpiel słoneczną”, która pozwoli zaspokoić ich zapotrzebowanie na witaminę D.  Nawet po nałożeniu kremu z filtrem, dzieci nadal wytwarzają trochę witaminy D, ponieważ większość dzieci a także dorosłych nie nakłada odpowiedniej ilości kremu przed wyjściem na słońce, wielu zapomina o ponownym nałożeniu kremu przeciwsłonecznego zgodnie z zaleceniami po kilku godzinach lub po wyjściu z wody.   

Witamina D dla dzieci jak stosować?  

Rodzice muszą obliczyć ilość witaminy D, jaką ich dziecko otrzymuje z mleka wzbogaconego, innej żywności i suplementów witaminowych, aby upewnić się, że całkowita ilość nie przekracza zaleceń dotyczących przyjmowania witaminy D w populacji ogólnej dzieci.  

0–6 miesięcy - 400 IU/dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia.

6–12 miesiąca życia – 400–600 IU/dobę, w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem.

Dzieci od 1 do 10 roku życia.  

- W okresie od maja do września u zdrowych dzieci przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami co najmniej przez 15 minut w godzinach od 10 do 15, bez stosowania kremów z filtrem, suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna.

- Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 600–1000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

- U dzieci z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.  

Młodzież od 11 do 18 roku życia.  

- W okresie od maja do września u zdrowych nastolatków przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut w godzinach od 10 do 15, niestosujących kremów z filtrem, suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż jest wciąż zalecana i bezpieczna.

- Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.

- U nastolatków z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel